U nas zapłacisz kartą   Płatności bezgotówkowe Zobacz opinie   Opinie google

Czy i dlaczego warto wystąpić o warunki zabudowy?

Niestety, ale właściciele nieruchomości często nie występują o decyzję o warunkach zabudowy, w sytuacji gdy jest to możliwe, bo nie obowiązuje dla ich nieruchomości MPZP.

Wyjaśniamy, w jaki sposób uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy może w przyszłości, po uchwaleniu niekorzystnego dla właściciela nieruchomości MPZP, pomóc czy wręcz umożliwić uzyskanie odszkodowania lub wykupu nieruchomości.

Dlaczego warto uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Jeżeli dla danej nieruchomości zostanie ustalony niekorzystny dla nas MPZP, uniemożliwiając nam korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób luz zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem, to powołując się na decyzję o warunkach zabudowy możemy wystąpić do gminy o: wykup lub odszkodowanie oraz ponadto odszkodowanie za obniżenie nieruchomości to tzw. roszczenia planistyczne, które pozwalają zrekompensować niekorzystne zapisy wprowadzone dla nieruchomości w MPZP. Podstawę tych roszczeń stanowi ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Ile czasu mamy na zgłoszenie roszczeń do gminy?

Przepisy wprowadzają dla każdego z roszczeń terminy, w których można skutecznie je zgłosić. Dla wykupu i odszkodowania to 6 lat od wejścia w życie MPZP lub jego zmiany. W przypadku gdy są to roszczenia związane z działalnością gospodarczą to termin jest krótszy i wynosi 3 lata. Natomiast gdy zbyliśmy nieruchomość, której wartość uległa obniżeniu na skutek uchwalenia lub zmiany MPZP, to roszczenie o odszkodowanie należy zgłosić w ciągu 5 lat.

Czy wszczęcie procedury uchwalenia lub zmiany MPZP uniemożliwia definitywnie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy?

Nie, ale urząd może zawiesić postępowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na 9 miesięcy. Jednak jeśli nie ma realnej szansy na uchwalenie MPZP w tym terminie, to możemy skutecznie zaskarżyć postanowienie o zawieszeniu postępowania.

Czy decyzja o warunkach zabudowy musi być zgodna z projektem MPZP lub Studium?

Nie ma takiego wymogu i dlatego tym bardziej warto wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy wiedząc, że przeznaczenie nieruchomości w MPZP będzie dla nas niekorzystne.

Czy w decyzji o warunkach zabudowy można ustalić opłatę jednorazową za wzrost wartości nieruchomości?

Czasami się to zdarza, ale odpowiedź jest negatywna. Taka opłata, zwaną potocznie opłatą planistyczną, może zostać wprowadzona tylko w MPZP.

  • Start
  • Blog
  • Czy i dlaczego warto wystąpić o warunki zabudowy?

Gdynia, ul. Słupecka 9/1
Tel. +48 570 392 258
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2019 forys.com.pl | All rights reserved | Realizacja Indico.pl
Dostępne strony internetowe wcag