U nas zapłacisz kartą   Płatności bezgotówkowe Zobacz opinie   Opinie google

Jak uzyskać odszkodowanie lub wykup nieruchomości, po wprowadzeniu lub zmianie planu miejscowego?

Zarówno w miastach, jak i w mniejszych miejscowościach obowiązują ściśle określone reguły dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ich sporządzeniem zajmuje się konkretna gmina, a w planach dookreśla się między innymi – czy dane tereny np. nadają się pod zabudowę, są terenami typowo rolniczymi, czy na przykład objętymi ochroną. Taki dokument prawny składa się z dwóch części składowych – elementów w formie tekstowej oraz graficznych, które zawierają między innymi dokładną mapę danego obszaru wraz z opisem przeznaczenia znajdujących się na nim terenów. Wszystkie zmiany odnośnie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mogą mieć niekorzystne konsekwencje dla właścicieli czy użytkowników obiektów prywatnych, publicznych czy działek. W tym artykule przedstawimy, z jakich rozwiązań można skorzystać, w przypadku zmiany bądź uchwalenia planów miejscowych, które zostaną wprowadzone przez gminę.

Z czym wiąże się uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i co oznacza dla właścicieli nieruchomości?

W praktyce uchwalenie albo zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może wpłynąć w znacznym stopniu na obniżenie wartości danego budynku czy działki, a także uniemożliwić nam korzystanie z nich. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Warto zwrócić się po pomoc do kancelarii prawnej, która specjalizuje się w rozwiązywaniu spraw związanych z nieruchomościami. Zgodnie z ustawą z 2003 roku dotyczącą zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, możemy ubiegać się o odszkodowanie bądź wykup, które pokryje poniesioną przez nas szkodę. Ważne jest także to, żeby aktywnie i na bieżąco brać udział w procedurze uchwalenia albo zmian dotyczących planu miejscowego. Co więcej – możemy także zaskarżyć niekorzystne dla nas zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednak w każdym z tych przypadków możemy napotkać szereg trudności, a także wymagań o charakterze formalnym. Dlatego najlepiej zwrócić się do kancelarii radców prawnych. Pomogą nam znaleźć najlepsze rozwiązanie w każdym konkretnym przypadku i w razie konieczności będą nas reprezentować na drodze sądowej.

  • Start
  • Blog
  • Jak uzyskać odszkodowanie lub wykup nieruchomości, po wprowadzeniu lub zmianie planu miejscowego?

Gdynia, ul. Słupecka 9/1
Tel. +48 570 392 258
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2019 forys.com.pl | All rights reserved | Realizacja Indico.pl
Dostępne strony internetowe wcag