U nas zapłacisz kartą   Płatności bezgotówkowe Zobacz opinie   Opinie google

Jak sprawnie uzyskać odszkodowanie za nieruchomość przejętą pod drogę?

Budowa coraz większej ilości dróg jest w dzisiejszych czasach nieunikniona, ponieważ przyśpiesza i ułatwia komunikację. Jednak nie zawsze możliwe jest wyznaczenie terenów pod zabudowę, na których nie znajdują się różnego rodzaju budynki prywatne czy publiczne. Gdy na obszarach, na których ma powstać droga, znajdują się nieruchomości – proces ich przejęcia oraz uzyskania odszkodowania może być długotrwały i problematyczny dla właścicieli. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, co zrobić, gdy spotka nas taka sytuacja i jak skutecznie uzyskać należne nam odszkodowanie.

Jak wygląda proces przejęcia nieruchomości pod budowę drogi?

Przejęcie nieruchomości pod budowę drogi i uzyskanie rekompensaty w formie odszkodowania to złożona i czasochłonna procedura, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów w dziedzinie prawa nieruchomości. Aby budynki zostały przejęte pod budowę drogi przez państwo, najpierw powinna zapaść decyzja, jakich dokładnie terenów na dotyczyć zabudowa. Następny krok to wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (w skrócie ZRID). O wydaniu takiego rozporządzenia decyduje starosta lub wojewoda. Jego zadaniem jest także powołanie rzeczoznawców, którzy oszacują rynkową wartość budynku. Następnie wyznacza się kwotę należnego odszkodowania za przejęcie nieruchomości pod budowę drogi.

Odszkodowanie jest zagwarantowane prawnie na podstawie ustawy dotyczącej przejmowania nieruchomości pod zabudowę publicznych dróg z 2003 roku. Jednak uzyskanie go nie zawsze jest proste i szybkie – ponieważ tego typu procedury mogą ciągnąć się latami. Zdarza się, że wyznaczona kwota odszkodowania nie będzie stanowiła realnej rekompensaty za wywłaszczenie nieruchomości – może być np. zbyt niska i nie pokrywać poniesionej przez nas straty. Co możemy zrobić, by przyśpieszyć ten proces i otrzymać satysfakcjonujące zadośćuczynienie za przejęty pod drogę budynek? Najlepiej zwrócić się do kancelarii prawnej, która specjalizuje się w prowadzeniu tego typu spraw. Dzięki temu cały proces uzyskiwania odszkodowania przebiegnie sprawniej i skuteczniej.

  • Start
  • Blog
  • Jak sprawnie uzyskać odszkodowanie za nieruchomość przejętą pod drogę?

Gdynia, ul. Słupecka 9/1
Tel. +48 570 392 258
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2019 forys.com.pl | All rights reserved | Realizacja Indico.pl
Dostępne strony internetowe wcag