U nas zapłacisz kartą   Płatności bezgotówkowe Zobacz opinie   Opinie google

Kiedy można wystąpić o zasiedzenie nieruchomości?

Według przepisów istnieją różne sposoby nabywania prawa własności do nieruchomości – i to nie tylko poprzez ich zakupienie. Istnieje również takie pojęcie jak zasiedzenie nieruchomości, które odnosi się nie tylko do budynków, ale także do lokali czy gruntów. Jest to bardziej skomplikowana i czasochłonna forma uzyskiwania prawa własności do danej nieruchomości. Na czym dokładnie polega i kiedy można ubiegać się o zasiedzenie nieruchomości?

Co to jest zasiedzenie nieruchomości?

By nabyć prawo własności do konkretnego budynku, lokalu lub gruntu, muszą zostać spełnione ściśle określone przez prawo warunki, które dotyczą konkretnych okoliczności zasiedzenia nieruchomości. Kolejną, bardzo istotną kwestią w przypadku zasiedzenia nieruchomości jest również czas. Często mamy do czynienia z sytuacją, gdy ktoś decyduje się pozostać w domu rodzinnym po śmierci rodziców, jednak nieruchomość nie została formalnie zapisana takiej osobie. Jednak pomimo tego czuje się jak prawowity właściciel, czyli odpowiednio dba o budynek i wykonuje wszystkie niezbędne czynności, które są związane z jego utrzymaniem – np. za własne pieniądze finansuje remonty, naprawy czy odprowadza należne podatki.

W takim przypadku mamy do czynienia z tak zwanym posiadaniem samoistnym oraz zasiedzeniem nieruchomości w dobrej wierze. Właściciel ma głębokie przekonanie, że przysługuje mu prawo do konkretnego budynku, gruntu lub lokalu, ponieważ nie tylko go użytkuje przez wiele lat, ale również wypełnia wszystkie niezbędne obowiązki. W takim przypadku zasiedzenie nieruchomości ma miejsce po upływie 20 lat. Uzyskanie prawa własności odbywa się wówczas na drodze sądowej, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów z kancelarii prawnej, którzy specjalizują się w dziedzinie prawa nieruchomości. Zasiedzenie nieruchomości może także odbyć się w złej wierze. Wówczas, by stać się pełnoprawnym właścicielem budynku, musi upłynąć okres 30 lat. Jednak w tym przypadku osoba, która go użytkuje, nie posiada prawa do nieruchomości oraz jest świadoma, że budynek, grunt czy lokal ma innego właściciela.

  • Start
  • Blog
  • Kiedy można wystąpić o zasiedzenie nieruchomości?

Gdynia, ul. Słupecka 9/1
Tel. +48 570 392 258
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2019 forys.com.pl | All rights reserved | Realizacja Indico.pl
Dostępne strony internetowe wcag