U nas zapłacisz kartą   Płatności bezgotówkowe Zobacz opinie   Opinie google

Co zrobić, gdy nie wypłacono odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość?

Wywłaszczenia nieruchomości najczęściej nie da się uniknąć. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jej nieodłącznym elementem jest wypłacenie stosownego odszkodowania na rzecz właściciela. Zdarza się jednak, że organ publiczny nie dopełnia swojego zobowiązania. Czy wiesz, co trzeba wówczas zrobić?

Kiedy wypłacane jest odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?

Na wstępie należy zaznaczyć, że wysokość rekompensaty za wywłaszczenie określana jest w drodze postępowania o ustalenie odszkodowania. Ogólnie rzecz biorąc, jest to stosunkowo długi proces, który może trwać nawet kilkanaście, a niektórych przypadkach kilkadziesiąt miesięcy. W pierwszej kolejności powoływany jest rzeczoznawca, który przekazuje swoje oszacowanie organowi. Następnie prawo do wypowiedzenia się zyskuje właściciel. Może on złożyć zarzuty co do zaproponowanej stawki, co jeszcze bardziej wydłuża całe postępowanie.

Gdy postępowanie dobiegnie już końca, organ ma 14 dni na wypłatę odszkodowania, licząc od dnia gdy decyzja stanie się ostateczna. Niestety opieszałość władz jest nagminna i rzadko kiedy dochodzi do terminowych wypłat. Zajmując się prawem administracyjnym w Gdyni, niejednokrotnie spotykaliśmy się z takimi sytuacjami wśród naszych klientów.

Brak wypłaty odszkodowania za wywłaszczenie – co robić?

Pierwszym krokiem jest wystosowanie ponaglenia do organu wyższego stopnia. Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że efektywność tego pisma jest raczej znikoma. W związku z tym najczęściej konieczne jest podjęcie dodatkowych działań. W zależności od charakteru sytuacji należy złożyć skargę na przewlekłość postępowania lub bezczynność organu. Wówczas sprawa kierowana jest na drogę sądową.

Jeżeli nie otrzymałeś odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości, zapraszamy Cię do podjęcia kontaktu. Posiadamy bogate doświadczenie w sprawach z zakresu prawa administracyjnego, dlatego z chęcią udzielimy Ci kompleksowej i efektywnej pomocy.

  • Start
  • Blog
  • Co zrobić, gdy nie wypłacono odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość?

Gdynia, ul. Słupecka 9/1
Tel. +48 570 392 258
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2019 forys.com.pl | All rights reserved | Realizacja Indico.pl
Dostępne strony internetowe wcag