Jak zabezpieczyć nieruchomość w umowie najmu lub dzierżawy?
Wynajem domu czy mieszkania to dodatkowe źródło zarobku dla wielu Polaków. Niestety, czasem można trafić na nieuczciwego najemcę, który zalega z opłatą czynszu lub nie wywiązuje się z innych zobowiązań zawartych w umowie. Sprawdź, w jaki sposób uniknąć nieprzyjemności związanych z wynajmowaniem i dzierżawą.
Co powinna zawierać umowa najmu i dzierżawy?
Dobrze sporządzona umowa najmu oraz dzierżawy jest gwarancją bezpieczeństwa zarówno dla osoby wynajmującej jak i najemcy. Sam sposób, w jaki powinna zostać ona zawarta jest regulowany przepisami prawa w Kodeksie Cywilnym i Ustawie o ochronie praw lokatorów. Najbardziej rozsądnym wyborem jest umowa pisemna. Jej treść powinna określać strony, czyli najemcę oraz wynajmującego i przedmiot najmu. Ponadto umowa musi zawierać datę jej zawarcia oraz zakończenia, a także wysokość czynszu i termin, w którym powinien zostać opłacony. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnego radcy prawnego, który przygotuje dokument i pomoże w ochronie twojej nieruchomości przed działaniami nieuczciwych najemców.
Jakie są sposoby zabezpieczenia nieruchomości w umowie najmu i dzierżawy?
Popularnym zabezpieczeniem zawieranym w umowie najmu jest kaucja gwarancyjna, czyli depozyt. Kaucja to określona suma pieniędzy wpłacana na konto wynajmującego na początku zawarcia kontraktu, która pozwala na usunięcie ewentualnych strat w przypadku niewywiązania się najemcy z zobowiązań. Dobrym rozwiązaniem jest również zawarcie oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji sporządzonego w formie aktu notarialnego. Tego typu zabieg przyspiesza działania windykacyjne. Innymi sposobami zabezpieczenia są weksle pozwalające na wydanie przez sąd nakazu zapłaty w trakcie postępowania nakazowego oraz gwarancja bankowa lub zastaw.