Powszechny problem naszych Klientów stanowią także opóźnienia w płatności lub ich brak. Właśnie dlatego pomagamy w zabezpieczeniu przed ewentualnym dochodzeniem zapłaty w sądzie. Doradzamy naszym Klientom, jakie dokumenty powinni zgromadzić, aby domagać się zapłaty. W przypadku, gdy dłużnik próbuje stosować różne możliwości niewywiązania się z umowy, zalecamy Klientom skorzystanie ze skargi paulińskiej. W takiej sytuacji Klienci mają 5 lat na wytoczenie stosownego postępowania. Ze względu na różne możliwości dyspozycji Klientów nasza Kancelaria oferuje zarówno doradztwo stacjonarne, jak i online.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty windykacji i zabezpieczenia płatności w naszej Kancelarii. Radcy prawni pomogą w znalezieniu optymalnego rozwiązania, które będzie zgodne z przepisami prawa i zapewni pozytywny wynik sprawy.
Długi kontrahentów są niestety stałym problemem klientów kancelarii. Problemy z płatnościami spowodowane są różnymi okolicznościami. W tych wszystkich sytuacjach pomagamy klientom odzyskiwać należności. Doświadczenie wskazuje, że im szybciej podejmie się niezbędne kroki, tym większe są szanse na odzyskanie pieniędzy.
Gdy okoliczności wskazują, że brak płatności jest spowodowany obiektywnymi okolicznościami prowadzimy rozmowy z dłużnikami, zachęcając ich do płatności ratalnych, po wcześniejszym zabezpieczeniu płatności przed min. przedawnieniem. W toku takich rozmów zabezpieczamy dla naszych klientów niższe opłaty sądowe (m.in. poprzez oświadczenie o uznaniu długu. Tu link do pobrania takiego oświadczenia).
Doświadczenie wskazuje, że opóźnienia w płatnościach czy nawet brak płatności są codziennością. Dlatego warto się zabezpieczyć na wypadek konieczności dochodzenia zapłaty w sądzie. Przede wszystkim najważniejsze jest posiadania dowodów na udzielenie pożyczki, której umowa powinna być sporządzona w formie pisemnej (jeśli nie mamy umowy pisemnej to pomocne będą także maile, potwierdzenie przelewu czy też świadkowie).
Z pomocą przychodzą różne sposoby zabezpieczenia długu, ale najpewniejszym wydaje się hipoteka. Dzięki niej, niezależnie kto jest właścicielem nieruchomości, możemy domagać się zapłaty, a nieruchomość stanowi nasze zabezpieczenie. Bardzo ważne jest prawidłowe sporządzenie umowy hipoteki i warto pamiętać, że można dodatkowo umówić się z naszym dłużnikiem, że w przypadku opróżnienia hipoteki, która ma pierwszeństwo przez naszą, nasza hipoteka wejdzie na opróżnione miejsce. Dzięki takiemu zabezpieczeniu osoby trzecie nie „przeskoczą” naszej hipoteki, a nasza hipoteka „awansuje” wyżej na miejsce zwolnionej (np. spłaconej) hipoteki.
Nieruchomość może również zostać wykorzystana przy ustanowieniu poręczenia. Osoba trzecia, która nie jest dłużnikiem osobistym, poręcza za zapłatę przez dłużnika. Gdy ten nie spłaca zadłużenia, wierzyciel może się domagać zapłaty bezpośrednio od poręczyciela, który w akcie notarialnym poddał się rygorowi dobrowolnej egzekucji.
W skrajnych przypadkach dłużnicy próbują „uciekać” z majątkiem przepisując go na osoby trzecie, powodując swoją niewypłacalność lub zwiększając ryzyko takiej niewypłacalności. W takich przypadkach wierzyciel może żądać uznania takiej czynności na bezskuteczną i uzyskując taki wyrok sądowy może prowadzić egzekucję bezpośrednio z majątku osoby trzeciej, który ta uzyskała od „uciekającego” dłużnika. Skarga pauliańska dotyczy tylko wierzytelności pieniężnych i należy ją wytoczyć w ciągu 5 lat od daty czynności krzywdzącej nas jako wierzyciela. Wraz z upływem tego terminu roszczenie bezpowrotnie wygasa (termin zawity).
Gdynia, ul. Słupecka 9/1
Tel. +48 570 392 258
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.